Soczewki Progresywne

Zobacz świat wyraźniej w każdej sytuacji

Co to są soczewki progresywne?


Soczewki progresywne to soczewki umożliwiające ostre widzenie na każdą odległość. Soczewki z tzw. dodatkiem progresywnym nie mają widocznych segmentów jak klasyczne szkła dwuogniskowe, ich moc  zmienia się narastająco wraz z opuszczaniem wzroku na dolne obszary soczewki.

Kiedy powstały soczewki progresywne?


Rok 1959 to narodziny pierwszej soczewki progresywnej VARILUX firmy Essilor, światowego pioniera w dziedzinie soczewek progresywnych. Wynalazcą jest francuz Bernard Martinez. Dziś  możemy  powiedzieć, że innowacja  ta stanowiła rewolucję w korekcji prezbiopii. Oznaczało to również zerwanie z ideą niezastąpionych soczewek dwuogniskowych, wynalezionych przez Benjamina Franklina w XVIII wieku.
Od chwili wynalezienia pierwszych soczewek progresywnych minęło pond 50 lat. Wszystkie ich kolejne generacje obecne na rynku poprawiały ostrość i jakość widzenia. Konstruktorzy szkieł progresywnych nieustannie pracowali nad zoptymalizowaniem ich konstrukcji tak, aby czas adaptacji był jak najkrótszy i odczucie „pływania”, które często towarzyszy w początkowej fazie użytkowania tych soczewek było jak najmniejsze.
Przełomem okazało się wkroczenie w XXI w. Zaowocowało to pojawieniem się na rynku soczewek w pełni spersonalizowanych tzn. uwzględniających wszystkie indywidualne cechy  anatomiczne jak również to, jak dana oprawka leży na twarzy klienta.

Dla kogo są przeznaczone soczewki progresywne?


Soczewki progresywne są przeznaczone dla osób, które używają jednej pary okularów do dali (jazdy samochodem, oglądania telewizji), a drugiej do bliży (czytania). Dotyczy to głównie osób po 40 roku życia, które są zmęczone nieustanną zamianą jednej pary okularów na drugie.

Czy soczewki progresywne nadają się do pracy przy komputerze?


W „klasycznych” soczewkach progresywnych nacisk położony jest na obserwację dali oraz bliży, natomiast większość komputerów jest umieszczona w odległościach pośrednich (od 60cm nawet do 1m), co powoduje, że długotrwała praca przy komputerze może być męcząca. Tu przychodzą nam z pomocą szkła progresywne do specjalnych zastosowań zawodowych (dla osób spędzających dużo czasu przy komputerze, kierowców zawodowych), które pozwalają dobrze i ostro widzieć podczas wykonywanej na co dzień pracy. Specjalista powinien pokazać i wytłumaczyć, na czym polega różnica.  W Naszym Salonie istnieje również możliwość symulacji, jak klient będzie widział i czuł się w soczewkach progresywnych.

W naszym salonie mamy możliwość pokazać państwu, jak będziecie widzieć i czuć się w soczewkach progresywnych.